Elon Musk nasıl dünyanın en zengin ismi oldu?

Tesla ve SpaceX Kıdemli Müdürü Elon Musk, 2017 yılından bu yana dünyanın en zengin listesinin başında yer alan Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'u 195 milyar dolara ulaşan servetiyle geride bırakarak birinci oldu. Peki Musk bunu nasıl başardı?

Güney Afrika'da doğan ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden girişimci Elon Musk'ın serveti Ocak 2020'de 30 milyar dolar civarındaydı. Bu rakam, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) açıklanmasının ardından Nisan ayında istikrarlı bir şekilde yükseldi. tüm dünyada salgın.

Servetini Kasım ayına kadar büyük ölçüde artıran Musk, 128 milyar dolarlık servetle Microsoft'un Kurucusu Bill Gates'i geride bıraktı. ikinci sıraya yerleşti. 2021'in ilk haftasında yükselişini sürdüren Musk, 195 milyar dolarlık servetiyle uzun süredir zirvede olan Bezos'u geride bırakarak "dünyanın en zengin insanı" unvanını elde etti.

Musk'ın öğrencisi Tesla

Şirketi elektrikli ve otonom araç teknolojisi üzerine çalışan Musk'ın Tesla'sı, servetindeki artışa en büyük katkıyı yaptı. Tesla, Musk'ın pek umutla başlamadığı projelerden biri olmasına rağmen kısa sürede en önemli şirketlerden biri haline geldi. Musk, Model 3 serisini geliştirdikleri zor dönemde Tesla'nın şirketi Apple'a satmayı bile düşündüğünü itiraf etti. Ancak Apple'ın Kıdemli Yöneticisi (CEO) Tim Cook Musk ile randevu almayı bile kabul etmedi.

Tesla hisselerini en büyük 500 Amerikan şirketini içeren S&P 500 endeksine dahil etme kararının ardından yükselişine hız veren şirket, şu anda 816 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

Clean Technica sitesinde yer alan verilere göre 2020'nin ilk yarısında Tesla, ABD Türkiye'de en çok satan elektrikli araçlar arasında yer alıyor. 2003 yılında kurulan şirket, geçen yıl dünya çapındaki satışlarını yüzde 35'in üzerinde artırarak 500 bin araca çıkardı.

Musk'ın uzay yolculuğu:SpaceX

Musk tarafından 2002 yılında "Mars'ı kolonileştirmek" için kurulan SpaceX, 9 Aralık 2010 yılında, uzay aracı Dragon'u uzaya fırlatan, yörüngeye yerleştiren ve bu uzay aracını başarıyla dünyaya geri getiren ilk özel sektör şirketi olarak tarihe geçti.

30 Mayıs 2020'de SpaceX, Crew Dragon ile uzaya gönderildi. İnsanlı bir görevi yerine getiren ilk özel şirketti.

SpaceX, Elon Musk'ın dünya çapında popülaritesini artıran şirketlerden biri olurken, bunun en büyük nedenlerinden biri ABD'li milyarderin dünyadan Mars'a yapılan gezilerle ilgili açıklamaları. Geçtiğimiz yıl Twitter'dan gelen bir soruda, Mars'a yolculuğun (dönüş bileti ücretsiz) 500 bin doların altında yapılabileceğini söylemesinin ardından tüm dünyada ilgi gördü.

Musk'ın insan beynine yönelik çip projesi:Neuralink

Yapay zeka ile insan beyninin birleştiği bir gelecekte insanlığın geleceğini gören Musk, beyin sinyallerinin saçtan daha ince tellere bağlı elektrotlarla deşifre edilmesi denen "Neuralink" projesi ile yakın gelecekte konuşmalıdır. . Kalmayacağını iddia ediyor.

Musk, tüm dünyada en çok tartışılan projelerden biri olan Neuralink projesi ile ilgili olarak, "Beyne takılması planlanan çipler ile 5 veya 10 yılda dil ihtiyacını ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını düşünüyorum çünkü var. çok yeni teknolojiler. " Musk, geçtiğimiz aylarda bir domuzun beyni üzerinde başarıyla test edilen proje üzerinde çalışmaya devam ediyor ve projenin yakın gelecekte insan beynine uygulanacağını öne sürüyor.

Bunlara da Göz Atın

Zararlı içerikleri kaldırmayan sosyal medya şirketlerine ceza yolda

Birleşik Krallık'taki zararlı içeriği kaldırmazlarsa, sosyal medya şirketleri 18 milyon sterline veya küresel gelirlerinin yüzde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.